به روز رسانی شده در: (۹۶/۰۴/۱۴-۱۵:۴۳)
اخبار :: صنعت کاشی و سرامیک از نظر کیفیت وضعیت مناسبی ندارد.

[ سرويس کاشی و سرامیک ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

صنعت کاشی و سرامیک از نظر کیفیت وضعیت مناسبی ندارد.

سرويس : کاشی و سرامیک
96/05/05-18:39
2017-07-27 18:39:20
آخرين مشاهده : 96/09/22-22:32
1089 : کد خبر

تعداد مشاهده : 3890


 
«علی کلباسی» رئیس هیات مدیره کاشی مرجان در حاشیه برگزاری نمایشگاه کاشی و سرامیک گفت: یکی از مشکلات صنعت کاشی و سرامیک اضافه تولید و سرمایه گذاری بی رویه در این صنعت است که شاهد تولید دو سه برابری نسبت به تقاضا هستیم و در واقع افرادی که آشنایی با این صنعت نداشتند به دلیل سهولت در وام گیری وارد این صنعت شدند و مشکلاتی را به وجود آوردند.
وی افزود: صنعت کاشی و سرامیک با خرید ماشین آلات گوناگون از نظر کمی رشد بالایی داشته به طوری که در سال های گذشته ما رتبه چهارم تولیدکننده و هم اکنون رتبه ۶ و هفتم را در دنیا از نظر تولید داریم اما از نظر کیفیت این صنعت وضعیت مناسبی ندارد ودلیل آن نیز نبود دانش لازم برای تولید و شرایط اقتصادی و سیاسی حاکم بر کشور باعث شده از این نظر پیشرفت مناسبی نداشته باشیم.
این فعال صنعت کاشی و سرامیک درباره صادرات محصولات، عنوان کرد: عمده صادرات ما به کشورهای حوزه سی آی اس، کویت و به صورت محدود به کشورهای اروپایی است. البته در گذشته به عربستان سعودی نیز صادرات داشتیم که به دلیل مشکلات سیاسی رابطه ما قطع شد و هم اکنون نیز با توجه به اتفاقاتی که برای کشور قطر رخ داده در زمینه صادرات به این کشور برنامه هایی را درنظر گرفته ایم.
وی در ادامه درباره ارائه تسهیلات بانکی در صنعت کاشی و سرامیک گفت: نرخ بالای سود بانکی و رابطه ای بودن دریافت وام ها باعث شده که دریافت تسهیلات مشکلاتی را برای فعالان صنعت کاشی و سرامیک به وجود آورده به شکلی که برخی از فعالان حتی نمی توان وامی از سرمایه در گردش خود دریافت کنند و در مقابل افرادی وام های کلان می گیرند و حاضر به پس دادن آنها نیز نیستند.
کلباسی بیان کرد: بخش اعظمی از مواد اولیه در داخل کشور تولید می شود و برخی لعاب های خاص و اینک های چاپ را از کشورهای اروپایی وارد می کنیم.
وی درباره انتظارات از دولت دوازدهم گفت: دولت صنعت را به بخش خصوصی واگذار کند چرا که دخالت های دولت به صنعت بیشتر به عنوان مانعی است و کمتر نقش کمک کننده ای دارد و از سوی دیگر دولت ها در سال های گذشته به دنبال گرفتن مالیات از صنایع بودند که باعث شده شرکت ها دیگر توان پرداخت مالیات های سنگین را ندارند و از دولت دوازدهم می خواهیم در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.