به روز رسانی شده در: (۹۶/۰۴/۱۴-۱۵:۴۳)
اخبار :: کوره‌های رولری

[ سرويس کاشی و سرامیک ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

کوره‌های رولری

سرويس : کاشی و سرامیک
90/08/18-13:57
2011-11-09 13:57:30
آخرين مشاهده : 96/09/20-05:12
1089 : کد خبر

تعداد مشاهده : 3935


 

ترجمه و تدوین

محمد مهدی شمسایی

کارشناس ارشد مهندسی مواد – سرامیک ، کارخانجات کاشی و سرامیک سعدی، واحد آزمایشگاه و تحقیقات
 
پیشرفت تکنولوژی ساخت سرامیک‌ها در چند دهه اخیر همراه با علاقه‌مندی ایجاد شده در جهت کاهش مصرف انرژی، صنعت تولید کاشی و سرامیک را به سمت استفاده از ماشین‌آلات و ابزارهایی هدایت کرده است که سرعت تولید را افزایش می‌دهند. بدین منظور کوره‌های رولری به‌طور گسترده‌ای مورد استقبال و استفاده صنعتگران قرار گرفتند.

کوره‌های رولری بهترین نوع کوره جهت پخت کاشی می‌باشند و اکنون در تمام دنیا برای پروسه تولید پذیرفته شده‌اند. طراحی این کوره‌ها به نحوی است که می‌توان سیکل دمایی پخت را که برای هر محصول  ممکن است متفاوت باشد، با طراحی نمودار دما – زمان تکرارپذیر کرد.

در این نوع از کوره، کاشی‌ها روی رولرهایی که با موتور به چرخش در می‌آیند با سرعت ثابت حرکت کرده و از مناطق مختلف دمایی می‌گذرند. این مناطق دمایی به نحوی روی کاشی‌ها اعمال می‌شوند که دیاگرام دما – زمان مورد نظر تحقق یابد. واضح است که طراحی و ساخت کوره‌های رولری و نیز منحنی پخت به گونه‌ای است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین میزان مصرف انرژی محصولی با کیفیت مورد نظر تولید گردد.

در نگاه کلی می‌توان کوره را متشکل از دو قسمت دانست که در قسمت اول کاشی‌ها حرارت دیده و در بخش دوم سرد می‌شوند. در تصویر 1 قسمت‌های مهم تشکیل‌دهنده یک کوره رولری شامل مشعل‌ها، ترموکوپل‌ها، بافل‌ها و مسیرهای هوا و گاز احتراقی به‌طور شماتیک نشان‌داده شده‌اند که در بخش‌های بعدی به تفصیل مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

از آنجایی که هر کوره برای تولید محصولات خاصی ساخته می‌شود، ماکزیمم دمای قابل تحمل اجزاء سازنده کوره‌های مختلف با هم متفاوت است. باید در نظر داشت که همواره ماکزیمم دمای کاری را باید 50 تا 100 درجه سانتی‌گراد کمتر از دمای اسمی قابل تحمل کوره در نظر گرفت. این کار باعث می‌شود که در هیچ منطقه‌ای از کوره دمای کاری بالاتر از حد مجاز نباشد. دمای خوانده شده توسط ترموکوپل‌ها در واقع میانگین دمایی چند المان است که آن منطقه را تشکیل داده‌اند. از طرف دیگر کنترل‌کننده اتوماتیک دمای کوره و مشعل‌ها از مقداری اینرسی برخوردار است که ممکن است واکنش آن در برابر افزایش یا کاهش دما را مدتی به تأخیر بیندازد.
 

 

کوره از تونلی که در یک خط مستقیم قرار گرفته است تشکیل شده و مقطعی مستطیلی دارد. کاشی‌های خام از یک طرف وارد کوره شده و پس از حرکت در طول کوره و طی کردن سیکل پخت از طرف دیگر خارج می‌شوند. رولرها کمی بالاتر از وسط دیواره کوره قرار گرفته‌اند و مشعل‌ها در سمت راست و چپ کوره، هم بالا و هم پایین رولرها به‌طور متناوب قرار می‌گیرند. چون حرکت کاشی‌ها یکنواخت است، هر مرحله از پروسه پخت توسط منحنی حرارتی خاصی که مخصوص آن قسمت از کوره است مشخص می‌شود. هر قسمت از کوره مشخصه رفتاری و کاربردی خاص خود را دارد تا شرایط بهینه جهت تبادل حرارت با کاشی‌ها و نیز کنترل مفید استحاله‌ها و واکنش‌های شیمیایی رخ داده در کاشی و رسیدن به محصول با کیفیت مورد نظر ایجاد گردد.

براي دريافت متن كامل كوره هاي رولري با ما تماس بگيريد.